Loading...

Herpes simplex

Home / novinky / Herpes simplex

Eeee… dexempo krumplex, dexempo multo šupoplex, vydravolex vebete mexaboplex, rudexe ux alebo dexempo vederex? To ťažko… S herpexom simplex rozhodne žiadneho králika nevyčarujete. Ale ako ježibaba či ježidedo sa s ním určite cítiť budete… Za to ručíme.

Začína to jemným svrbením nad perou, na nose, či v nosovej dierke. Po prvom varovaní sa objaví výsev malých vodnatých pľuzgierikov a začína to nielen svrbieť, ale aj bolieť. No a o tom, že to nevyzerá pekne, asi taktne pomlčíme. Každý, kto sa už stretol s verejnou manifestáciou vírusu HSV-1, v tomto peklíčku už bol. A 95 % z „postihnutých“ sa doňho vracia opakovane. Pri prechladnutí, strese či inej forme oslabenia organizmu. Vírus herpes simplex so svojím hostiteľom rád žije naveky. Až dosmrti…

Latentný „parazit“

Prvý kontakt s vírusom herpesu Nr. 1 zažijeme väčšinou ešte ako deti v rozpätí veku od štyroch mesiacov do troch rokov života. Celé sa to odohrá väčšinou asymptomaticky a najmä v ústnej dutine. Po prvom útoku prechádza vírus do latentnej formy, naďalej však prežíva v tele a čaká len na to, až mu svojím duševným či fyzickým rozpoložením pripravíme vhodné podmienky opäť rozkvitnúť. Najlepšie na pere, okolo pier, na nose, pod ním alebo aj v ňom, ako bonus pre obzvlášť obľúbeného hostiteľa.

Od prvotného zasvrbenia do fázy kvitnúceho karfiolu to trvá väčšinou 2 – 6 dní, než vírus predvedie 100 % svojho skrášľujúceho potenciálu a prejde do fázy hojenia. Blbé je, že od momentu, kedy sa vírus aktivuje, ste už svoj súboj vlastne prehrali. Všetko, čo môžete robiť, je len znížiť mieru svojho utrpenia a zľahka moderovať čas potrebný na jeho hojenie.

Kedy, ako a čím

Ak už máte s herpesom nejaké tie skúsenosti, dokážete presne rozoznať, ktoré svrbenie na tvári je jeho poslíčkom. A to je aj fáza, kedy je najúčinnejšie začať s terapiou. V tomto štádiu najčastejšie siahame po mastičkách a krémoch s obsahom virostatík. Na trhu je ich nieľkoko a skúsenosť hovorí, že každý jedinec reaguje na ich zloženie individuálne, t.z. že ich vyskúša niekoľko, kým zistí, ktorý z nich na ten „jeho“ herpes simplex účinkuje najlepšie.

V období herpesu v kvete je tiež vhodné buchnúť si sem tam nejaký vitamínový koktejl, ideálne namiešaný zo zinku, vitamínov skupiny B, magnézia a čohokoľvek na podporu imunity.

Prevencia? Jednoduchá neexistuje… 

Ak ste sa stali jeho vyvoleným, máte to na doživotie. Tabletka na to, aby ste sa ho raz a navždy zbavili, neexistuje. Dokonca ani vagón tabletiek. Existuje iba súbor veľmi komplexných odporúčaní, ktoré je potrebné prijať za svoj životný štýl. A ani tak nie sú 100 % zárukou, že si herpes v nestráženej chvíli nespraví z vašej tváre stage pre svoj koncert.

❤️ Herpesová sedma ❤️

  1. Nefajči, nepi, fyzicky sa nepreceňuj, nechoď moc na slniečko a nestresuj sa, také je to jednoduché
  2. Odstráň z jedálnička položky s vysokým obsahom arginínu, ako je napríklad čokoláda a koreniny a zaraď jedlá s vysokým obsahom zdravých tukov  
  3. Posilňuj imunitu s probiotikami alebo s preparátmi hlivy ustricovej
  4. Spi veľa a výdatne
  5. Zvýš svoje hygienické nároky – často si umývaj ruky a po každom herpese v okolí úst vymeň zubnú kefku!
  6. V žiadnom, ale v žiadnom prípade sa nesnaž herpesové pľuzigeriky vytláčať alebo nebodaj prepichovať ihlou!
  7. Stop stav! Žiadne bozkávanie ani eskimáckymi božtekmi! 

Zaklínadlo z lekárne

Herpes simplex dokáže svojho hostiteľa potrápiť aj niekoľkokrát za rok. Ak sú jeho prejavy mohutné, dlhodobé alebo príliš časté, marš konzultovať lekára. Samotný herpes nevylieči, ale môže sa dopátrať hlbšej príčiny, prečo sa vás neustále zmocňuje a nasadiť vhodnú medikamentóznu liečbu.

Pri bežnom výskyte, až vás najbližšie niekto „uriekne“ a zmocní sa vás herpes, príďte si po radu a vhodnú kombináciu liečivých prípravkov do našej lekárne. Možno spolu objavíme zaklínadlo, ktoré bude v danom okamihu práve na ten váš „herpex simplex“ účinné. Alebo vám aspoň vykúzlime králika. Nič horšie sa stať nemôže.

Zdielať: