Loading...

Prečo všetci myslíme na sex

Home / novinky / Prečo všetci myslíme na sex

Marhule v rozpuku, vtáčky cvrlikajú, včielky opeľujú a všetko okolo sa to pári piate cez deviate. To sa potom nemôžete diviť, že myslíte len na jedno. A ešte aj na to, ako sa od myšlienok dostať k čo najskoršej realizácii. Na jar sa z nás prosto stávajú sexuálni maniaci. Náhoda? Nemyslíme. 

Pomôžme si príkladom zo sveta živočíšnej ríše. Podľa štúdie publikovanej v US National Library of Medicine súvisí nástup obdobia párenia u zvierat so zmenou ročného obdobia. Príroda vysiela ich prvej signálnej jasnú informáciu o tom, že počasie bude priaznivé, klíma mierna a jedla dosť. Skrátka, ideálne podmienky na plodenie detí.

A pretože sme v podstate len zvieratká obdarené vôľou, to isté si hovorí aj naša prvá signálna. Na rozdiel od zvieratiek je však ľudská túžba po sexe podmienená aj sociologickými faktormi a jej naplnenie nemusí vždy končiť plodením detí.

Jarná horúčka

Človek vôbec nebol stvorený na to, aby trávil celý čas zavretý niekde v interiéri. Môže mu z toho šibnúť. Z toho jednoznačne vyplýva, že od októbra do konca februára existujeme proti prírode. A v skutočnosti niekde tam hlboko vnútri každého z nás driemu pozostatky jaskynného človeka a lovca. A ten má s príchodom jari popadnúť kyjak a hybaj na mamuty!

Preč sú tie dni, keď ste sa váľali v perinách ako maco v brlohu počas zimného spánku a úderom 16.00 sa zamykali doma na dva západy a spúšťali alarm, aby vás tma nestihla vonku prepadnúť. Všetko vás to ťahá do exteriéru, uši natrčené, chlpy v nose našponované hľadať partnera. Ak ho máte, robíte to isté, ale doma.

S príchodom jari a pribúdajúcimi slnečnými hodinami totiž vypuká skutočná hormonálna búrka, Déčko randí so sérotonínom a sérotonín s dopamínom, vonku (kto by to bol povedal) žijú samí krásni ľudia, vám sa chce umývať okná, zmeniť stravovanie, alebo rovno celý život ale hlavne, hlavne sa vám začínajú zapaľovať lýtka…

V odborných kruhoch sa tento stav jarou pobláznenej mysle volá „jarná horúčka“. Na rozdiel od tej klasickej sa nedá zmerať ani s ňou netreba chodiť k doktorovi. Prejavuje sa prívalom energie a zintenzívnením emócií, ktoré sú porovnateľne silnejšie ako v predchádzajúcich mesiacoch. Vrátane prebudeného libida. A to sa najlepšie lieči vypotením na druhom tele.

Šťastným sex chutí najviac

Psychologička a vzťahová terapeutka Daniell Forshee to všetko zvaľuje na svetlo a hormóny šťastia. Tvrdí, že čím je človek šťastnejší, tým viac rastie jeho sexuálna túžba.

A uvádza ešte jednu zaujímavú súvislosť, ktorá vysvetľuje, prečo sa u istej skupiny ľudí prebúdza práve na jar. Túto skupinu tvoria jedinci, ktorým bolo v období od Vianoc do Valentína zlomené srdce. Jar, s ňou súvisiaci nástup pozitívnych emócií a hormonálnych búrok ich opäť vrhajú do víru života a končí sa ich sexuálna abstinencia.

Šťastní alebo opustení, nakoniec na sex aj tak myslíme všetci.

Má to jeden háčik

Nórsky tím výskumníkov pri Univerzite v Tromsø totiž vyskúmal, že špičku v sexuálnej túžbe má každé pohlavie v inom mesiaci. Ženy na prelome apríla a mája a muži až v auguste.

To znamená, že keď chce ona, on ešte nechce a keď chce on, nechce zas už ona. Čo celú perspektívu plodne strávenej jari značne komplikuje. Ešteže teraz už o tom vieme a spoločnými silami dokážeme aj túto prekážku prekonávať.

Hoci platí aj to, čo sa traduje od čias kovidu, že najbezpečnejším sexuálnym partnerom si ty sebe sám…

Aj dobre, aj bezpečne

Kým sa od myšlienok na sex prepracujete k jeho realizácii, zastavte sa u nás v lekárni. Nájdete tu množstvo prípravkov z oblasti intímnej hygieny, prípravkov na zvýšenie potencie či povzbudenie libida aj výrobky, vďaka ktorým bude sex bezpečný.

A bez ohľadu na to, čo všetko tu bolo povedané, nikdy nezabúdajte na to, že súhlas k nemu musí byť vzájomný.

Zdielať: