Loading...

Kútiky, kútiky, ach, tie kútiky…

Home / novinky / Kútiky, kútiky, ach, tie kútiky…

Blíži sa čas vianočných večierkov, výmenných rodinných pobytov a bujarých koncoročných osláv. A to nie je „vínna cesta“, pri ktorej vám pohárik povesia na krk, aby ste pili iba zo svojho. Na tejto mesiac a pol trvajúcej párty po treťom štamperlíku zahodíte všetky hygienické zábrany, napijete sa z cudzieho pohára a Nový rok privítate s kútikmi vyškerenými ako Joker. A to sa vám bude ťažko vinšovať!

Na pohľad malá, no o to viac otravná a ešte aj dosť bolestivá neplecha. Kútik je malá bolestivá trhlinka na jednej alebo oboch stranách pery sprevádzaná opuchom, drobným krvácaním alebo mokvaním, s ktorou sa každý zvuk, ktorý by mal vyjsť z otvorených úst mení na bolestivé kvílenie.

Ako vzniká kútik?

Citlivejším sa stačí napiť kofoly. Samozrejme, že náš ľudový nápoj lásky žiadne kútiky nespôsobuje. Zato ten zle umytý pohár v bufete štvrtej cenovej, z ktorého ste ho vypili, ten môže. Na prenos infekcie stačí.

Motivácia organizmu potrápiť vás komickým výzorom s bolestivým prejavom však môže byť aj vnútorná. Môžete mať napríklad málo vitamínov skupiny B, byť oslabený dlhodobým stresom alebo mať zle padnúcu protézu. Z „béčiek“ väčšinou zvykne chýbať riboflavín (B2), biotín (B7), kyselina listová (B9) a B12.

V princípe však ide o kvasinkovú alebo bakteriálnu infekciu, prípadne sa na vás dohodnú obidve. Stačí, aby sa niektorá z nich dostala do blízkosti kútika s mikroskopickou rankou. Tá môže vzniknúť veľmi jednoducho, napr. keď robíte veľké „ÁÁÁÁÁÁ“ u zubára alebo sa zahryznete do veľkého jablka. Príčiny však môžu byť aj vážnejšie.

Kedy spozornieť a ako ich správne liečiť?

Ak sa infekcia v kútiku opakuje častejšie alebo nechce ustúpiť, je potrebné, aby ste s ňou vyhľadali lekára, ktorý nasadí adekvátnu liečbu antibiotikami alebo antimykotikami a zhodnotí, či vo vašom prípade chronicky „zapálený“ kútik nemôže byť symptomatickým prejavom vážnych ochorení tráviaceho traktu (Crohnova choroba, celiakia, ulcerózna kolitída a i.) alebo cukrovky.

Epizódny výskyt kútika si väčšinou vieme odôvodniť a účinne ho liečiť lokálne antivirotikami, mastičkami či tinktúrami. Z prírodných receptúr môžu istý stupeň úľavy a ako prvá pomoc poslúžiť napríklad propolis, výťažky z čajovníka alebo nechtíkovú masť, na bezprostredné zasušenie číry tvrdý alkohol, alpa alebo zubná pasta.

Dôležité je, aby ste sa ranky dotýkali výhradne čistými rukami a prípadne ju pred nanesením liečivej masti dezinfikovali napríklad roztokom hypermangánu, jódovou tinktúrou alebo bórovou vodou. Odporúča sa tiež zvýšiť prísun „bé“-vitamínov a zinku.

Aby „Bejby“ nesedela v kúte 

Aby od vás cez sviatky ľudia spod imela neutekali s krikom a na Ježiška ste nemuseli sedieť doma s kútikom v kúte, povenujme sa prevencii.

Keďže zdrojom infekcie a zároveň jej obľúbeným parkingom je ústna dutina, v rámci prevencie sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť jej hygiene. K povinnej rutine „čistenie kefkou minimálne 2x denne“ zaraďte výplachy ústnou vodou a môžete cmúľať aj probiotiká. Dbajte na pestrú a vyváženú stravu s vysokým obsahom minerálov, majte kontrolu nad prísunom béčiek a prípadne kútiky balzamujte niečím s obsahom zinku.

A celkom isto nič nepokazíte, keď sa cestou napríklad na vianočné trhy zastavíte u nás v lekárni.  Pomôžeme vám vyskladať balíček prvej pomoci, ktorý v období dláždenom pozvánkami na večierky a oslavy určite oceníte.

Zdielať: