Poradie, v akom sypete vitamíny a minerály, aby ste boli zdraví, ružolíci a proste celý fit, nemá byť náhodné! Ak ich teda všetky pohltáte ešte pred raňajkami a hlásite „vybavčo!“, nerobíte to správne. Bomba odpálená, poďme sa sústrediť na minimalizáciu škôd.
Blahoslavení, ktorí to vedeli, my ostatní aspoň neostaneme v novom roku hlúpi. Výživové doplnky v podobe vitamínov a minerálov sú naozaj kľúčové pre podporu nášho zdravia. V ideálnom svete máme v telesnej schránke dosť vlastných, ale také už dnes neexistuje. Každému z nás chýba niečo, čo potrebuje dlhodobo alebo aspoň krátkodobo doplniť externe. Aby prínos vitamínov a minerálov pre naše telo bol taký, ako si predstavujeme, alebo nám dokonca nespôsobil v tele nejaké harakiri, je potrebné vedieť, kedy a ako ich počas dňa užiť.
A-D-E-K, vitamíny rozpustné v tukoch
Tieto vitamíny sa vstrebávajú spolu s tukmi, preto je ideálne ich užívať počas jedla, ktoré obsahuje tuky. Napríklad vitamín D je najlepšie zaradiť do konzumného plánu ráno alebo na obed, keďže je spojený s energiou a podporou imunity. Vitamíny A, E a K potrebujú na to, aby sa dobre vstrebali, dobré tuky. Prihoďte si ich k obedu alebo večeri s obsahom zdravých tukov, ako je napríklad avokádo alebo čokoľvek s olivovým olejom. Popri slanine a tlačenke sa síce skĺznu tiež, ale pre telo to až také prospešné nebude.
Céčko a B-komplex, vitamíny rozpustné vo vode
Tieto vitamíny telo neukladá, preto je dôležité ich pravidelne dopĺňať. A najlepšie je ich užívať nalačno alebo medzi jedlami. Vitamín C užite ráno na prázdny žalúdok, aby ste získali energiu a podporili imunitu. B-komplex si tiež dajte ráno, podporí činnosť metabolizmu aj nervový systém. Fakt to funguje. Desať z desiatich opýtaných potvrdili, že odkedy začali B-komplex užívať hneď ráno, oveľa lepšie znášajú každú zrážku s blbcom!
Železo
Železo sa najlepšie vstrebáva nalačno, ideálne ráno. Vyhnite sa však jeho kombinácii s kávou, čajom alebo mliečnymi výrobkami, ktoré môžu brániť vstrebávaniu. Naopak, vitamín C zlepšuje absorpciu železa, takže si môžete dať doplnok s pohárom pomarančovej šťavy.
Vápnik a horčík
Vápnik užívajte večer pred spaním, pretože sa môže v období nižšej aktivity organizmu, keď je hladina parathormónu stabilná, lepšie vstrebávať. Parathormón reguluje hladinu vápnika v krvi, a keď je jeho produkcia vyrovnaná, ako počas nočného odpočinku, telo efektívnejšie zužitkuje prijatý vápnik. K vápniku si pred spaním šupnite aj magnézium, keďže má relaxačný účinok na svaly a nervy, čo môže zlepšiť kvalitu spánku.
B12
Nemýliť si s B52! Jedno horí, druhé nie. Vitamín B12 potrebujú z externých zdrojov zabezpečiť najmä tí, ktorí nekonzumujú žiadne živočíšne produkty. Pre ľudí na rastlinnej strave je životne dôležité ho pravidelne dopĺňať, aby sa nevystavili rizikám spojeným s jeho deficitom, ktorý sa prejavuje únavou, neurologickými problémami alebo anémiou. Otázka teda nie je či, ale kedy. B12 je najlepšie užívať ráno alebo na začiatku dňa. B12 sa podieľa na tvorbe červených krviniek a premene jedla na energiu, jeho ranné užívanie môže pomôcť naštartovať deň. Ráno sa tiež lepšie vstrebáva a celkovo môže mať aj jemne povzbudzujúci účinok.
Vyradíme, doplníme, poradíme
Tak ako? Koľkokrát ste sa pri užívaní vitamínov a minerálov trafili? Na výsledku teraz až tak nezáleží, hlavné je vedieť sa zo svojich chýb poučiť a od nového roku to robiť správne. Nie sú to žiadne narýchlo zlátané výmysly, čo si prečítate všelikde na internete.
Výrobcovia výživových doplnkov sa opierajú o vedecké poznatky o ľudskom tele, a keď povedia, že tento preparát treba jesť ráno a nalačno, iný večer pred spaním, nie je to len z rozmaru. Ak by ste mali ešte doplňujúce otázky alebo potrebovali vytvoriť harmonogram pre vlastný mix vitamínových doplnkov, zastavte sa za nami v lekárni, radi poradíme.